Aktualności

26 lutego, 2021

Ekstremalna Droga Krzyżowa

„Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci życie z mego powodu, znajdzie je.”
(Mt 10, 37-39)
Stracić życie dla Jezusa. Co to oznacza? Po co mamy je tracić? Czy jest nam to potrzebne?

W naszym codziennym życiu dążymy do coraz większych wygód, oczekujemy coraz lepszych zarobków, nowszych telefonów, samochodów, coraz bardziej egzotycznych wycieczek…zaspokajamy swoją próżność. W tej gonitwie można szybko zapomnieć o tym, co w życiu jest najważniejsze. Często zaniedbujemy swoją duchowość oraz poświęcamy zbyt mało czasu na budowanie relacji z Bogiem. To ziemskie życie przeminie, jesteśmy tutaj tylko na krótką chwilę, a wszelkie rzeczy, które tak skrzętnie gromadzimy, będziemy musieli zostawić w chwili przejścia… I tu pojawia się pytanie, dokąd?
W Wielkim Poście rozważamy 14 stacji Drogi Krzyżowej. To są symboliczne stacje drogi, którą Jezus przeszedł od pretorium Piłata, aż na wzgórze Golgoty. Męka i katusze, które cierpiał, ofiarował za nasze zbawienie i oczyszczenie z grzechu. Już od pierwszych wieków ludzie pragnęli przejść tę samą drogę, którą przeszedł Jezus. Krzyż od początku stał się symbolem pojednania człowieka ze Stwórcą. W IV wieku, kiedy św. Helena odnajduje krzyż Chrystusa, rozpoczynają się liczne pielgrzymki do Ziemi Świętej, a Droga Krzyżowa ewoluuje przede wszystkim co do kolejności wydarzeń. Samo słowo stacja oznacza służbę, ponieważ życie chrześcijanina polega na służbie Jezusowi i całkowitemu oddaniu się jego woli. Naturalnie nie wszyscy mogli przybyć do Jerozolimy, aby przejść Drogę Krzyżową, dlatego powstała idea pielgrzymki duchowej, którą ojcowie Kościoła rozpowszechniali na całym świecie.
Dziś nasze możliwości wydają się nieograniczone. Papież Franciszek podczas światowych Dni Młodzieży w 2016r. rzucił wyzwanie: „Nie podoba się wam świat dookoła? Zamiast narzekać, wstańcie z kanapy i zacznijcie go zmieniać. Napełnijcie go wartościami, zarażając innych optymizmem i radością, która rodzi się z miłości do Boga.” Dlatego wstajemy! Dlatego organizujemy w naszej wspólnocie parafialnej kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Ekstremalna, ponieważ idziemy całą noc po bezdrożach, w ciemności, przez las, w samotności, mierzymy się ze swoimi słabościami, lękami… Często staczamy wewnętrzną walkę, pojawiają się zwątpienia we własne możliwości, umieramy dla siebie, ale rodzimy się dla Boga. Ten kryzys pozwala nam odnaleźć drogę do budowania silnej więzi ze Stwórcą. Jest to sprawdzian naszego zaangażowania i posłuszeństwa Bogu, pozwala nam poznać samych siebie, spojrzeć w głąb swojego serca i odbudować duchową więź z Jezusem, którego rany i krew odkupiły nasze grzechy. Jezus nieustannie, każdego dnia, w każdym momencie naszego życia uczy nas tego, jak bardzo ważne jest posłuszeństwo i wiara w Boże Słowo.

26 marca kolejny raz ruszymy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Zapisz się juz dziś i dokonaj rewolucji w swoim życiu!

Powrót do archiwum aktualności

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Świętego Jana Pawła II w Sulbinach

Sulbiny, ul. Górna 7, 08-400 Garwolin
NIP 8262181886, REGON 143001595

Numer rachunku bankowego Parafii:
Bank Spółdzielczy w Garwolinie:
33 9210 0008 0002 9157 2000 0010

e-mail: kancelaria@parafia-sulbiny.pl
Telefon: +48 724 814 151

Kancelaria parafialna czynna:

Wtorek – Piątek
– w godzinach od 16:30 do 17:30

Sobota
– po Mszy św. o godzinie 7:00

Proboszcz:
ks. mgr lic. Leszek Dąbrowski
ksleszek@parafia-sulbiny.pl

Nabożeństwa

Porządek Mszy Świętych

Dni powszednie:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

Środa
– godzina 18:00
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Czwartek
– godzina 18:00
Msza Św. i Nowenna do Świętego Jana Pawła II
indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu
(możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty)

– godzina 20:30
Różaniec i Apel Jasnogórski

I piątek miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I sobota miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I niedziela miesiąca:
– godzina 10:00
Msza Św. w intencji Parafian,
adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja

II, III i IV niedziela miesiąca:
– godzina 8:00
– godzina 10:00
– godzina 12:00
– godzina 18:00