27 października, 2021

Misje Ewangelizacyjne

Kiedy misyjne emocje opadają, czas podsumować ten piękny i bogaty duchowo czas. W niełatwym czasie doświadczeń pandemicznych niemałym wyzwaniem są Misje. Kiedy wiele osób doświadcza śmierci bliskich i ociera się o śmierć w czasie ciężkiej choroby, kiedy wielu zadaje sobie egzystencjalne pytanie o sens życia, o sensowność tego co było dotychczas, kiedy dla wielu świat wyhamował albo całkowicie się wywrócił – Bóg daje czas Misji.

Zatroskany Ojciec nie pozostawia swoich dzieci na pastwę losu. Kogo kocha, tego doświadcza. Zaczęliśmy przygotowania we wrześniu 2020 roku z nadzieją, że w maju br. przeżyjemy wielkie wydarzenie – po raz pierwszy Misje św. w nowej parafii. Przyjechał Misjonarz ks. Mariusz Zaniewicz. Dobrze znany parafianom, żeby wprowadzić w duchowe przygotowanie do Misji. Osobiście udałem się w pielgrzymkę pieszą z Włodawy do Kodnia aby zaprosić BM do naszej wspólnoty. Przecież cieszymy się okrągłą 10 rocznicą powstania parafii. Wiele osób wzięło do ręki obrazek z modlitwą w intencji Misji. Niektórzy złożyli swój duchowy dar – podejmując modlitwę bądź dobre dzieło w intencji Misji. I tak płynęły dni i miesiące. Kolejne święta. A kiedy zbliżał się maj i termin Misji, okazało się, że trzeba wydarzenie przełożyć ze względu na pandemię. Pojawił się termin jesienny w okolicy odpustu ku czci św. Jana Pawła II. I pojawiło się pytanie czy nas nie zamkną jak rok wcześniej? Kolejny wrzesień i kolejna niedziela misyjna. Na sto dni przed misjami wciągnęliśmy flagi na maszt – narodową, papieską i maryjną – przy śpiewie Hymnu Narodowego. Wreszcie nadszedł czas łaski. Uroczyste rozpoczęcie Misji św. Błogosławieństwo misjonarza, przekazanie symboliczne kluczy do parafii. Kolejne dni wypełnione głoszeniem Słowa i świadectwami, aby poruszyć serca, nakłonić do przemiany, nawrócenia, skruchy. Zwrócenie uwagi na znaki obecne w kościele: chrzcielnica, paschał, księga Pisma św., konfesjonał, oleje św. Wiele znaków i symboli obecnych zawsze w Kościele, ale na nowo odczytywanych w naszym życiu. Każde spotkanie misyjne poprzedzone było modlitwą różańcową, żeby przygotować grunt dla słowa i łaski. Wdzięczni jesteśmy Kołom Żywego Różańca za poprowadzenie tej modlitwy. Na misje przychodziliśmy rodzinami. Piękny widok małych dzieci, które wytrwale z rodzicami wsłuchiwali się w nauki misyjne. Doświadczenie Kościoła domowego. Nie zabrakło dnia z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Nie zapomnieliśmy o naszych bliskich zmarłych. Procesja modlitewna na cmentarzu była wołaniem do Boga o przebaczenie i darowanie wszystkiego co w historii nie było po bożej myśli. Ważnym przeżyciem dla wspólnoty była Droga krzyżowa ulicami parafii. Wielu tego dnia podjęło post o chlebie i wodzie. Wreszcie sobotnie popołudnie wypełnione modlitwą i oczekiwaniem na przyjazd kopii cudownego obrazu MB Kodeńskiej i relikwii bł. Męczenników z Pratulina. W obecności biskupa Kazimierza udaliśmy w procesji na przywitanie świętych Znaków. Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem pasterza diecezji była niezwykłym doświadczeniem Kościoła: Jednego, świętego, katolickiego. Zakończenie Misji św. związane było z łaską odpustu zupełnego i cząstkowego, dla tych co nie byli w stanie łaski. Misjonarz poświęcił krzyż stojący przy kaplicy od początku istnienia parafii i w ten sposób krzyż stał się misyjnym. Dołączone zostały do niego odpusty na godzinę śmierci. Mała tabliczka upamiętniła pierwsze w historii parafii Misje św. Misjonarz poświęcił również krzyże przyniesione przez parafian, aby były znakiem wiary w naszych domach i przypominały o naszym wyborze Jezusa na Pana naszego życia. Wiele z nich powędruje do innych miast może za granicę, za dziećmi, bliskimi drogimi naszemu sercu. Niewątpliwie znakiem od Boga było przepiękne słońce na zakończenie Misji. Rozpogodzone twarze wiernych promieniowały radością z doświadczenia tylu łask. Z odnowy wewnętrznej, której doświadczyli. Bogu dzięki za ten dobrze przeżyty czas. Niech zasiane sowo wydaje owoce w naszym życiu. Mam nadzieję, że w ten sposób budując Kościół, zbudujemy też kościół na chwałę Boga, naszego najlepszego Ojca.
Słowa wdzięczności kierujemy do naszego Misjonarza. Pełni podziwu, cieszymy się ze świadectw o widzialnym, pełnym miłości dotyku Boga w tak subtelnych, niedostrzegalnych prawie wydarzeniach codziennego życia. Dziękuję wszystkim, którzy na różne sposoby angażowali się od dawna w przygotowanie Misji. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do uczestnictwa i tym, którzy z potrzeby serca podążali za słowem. Matce Jedności, Matce Miłosierdzia i Błogosławionym Męczennikom zawierzamy każdy dzień naszego życia.

Serdeczne Bóg zapłać za ten piękny czas.

ks. Leszek Dąbrowski