Aktualności

15 stycznia, 2021

Sól Ziemi

Czy warto wierzyć? Co zrobić ze swoim życiem, żeby było pełniejsze, dobrze wykorzystane? Co po sobie zostawimy?
Wiele pytań sobie stawiamy w naszym życiu. Na wiele z nich oczekujemy odpowiedzi od Boga. Wielu z nas szybko się zniechęca i porzuca swoje starania gdy stwierdzą, że Bóg na nie nie odpowiada. Wielu uważa, że skoro nie odpowiada na nasze prośby, to zapewne nie istnieje. Mnóstwo teologów twierdzi z kolei, że Bóg odpowie na te prośby w swoim czasie.

Bóg to nie Dźinn z lampy Alladyna do spełniania naszych życzeń. On daje nam wskazówki, nakreśla kierunek, wskazuje ścieżkę, ale nie narzuca nam swojej woli, choć pragnie naszego szczęścia ponad wszystko. Jak odnaleźć właściwą drogę? Chrześcijanin, człowiek wierzący w Boga nie powinien mieć problemu z odpowiedzią na to pytanie. Droga nauki Kościoła prowadzi tylko w jedno miejsce, do Eucharystii, do Jezusa zmartwychwstałego. Życie w Komunii z Bogiem jest cudem samym w sobie. Jezus ofiaruje się nam na każdej Eucharystii.
Po ludzku wielu z nas nie potrafi zrozumieć tej ofiary, tego cudu, którego jesteśmy świadkami na każdej Mszy św. Jak odnaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania? Możemy pogłębiać swoją wiedzę i wiarę poprzez różnego rodzaju książki, publikacje, konferencje.
Dla mnie największym mentorem jest uznawany od lat, jeden z najbardziej cenionych teologów świata Joseph Ratzinger – czyli emerytowany papież Benedykt XVI.
Polecam z całego serca książkę „Sól ziemi” Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci. Z kardynałem Josephem Ratzingerem, Benedyktem XVI rozmawia Peter Seewald.
„Coraz więcej ludzi pyta, czy ten statek – Kościół – jeszcze kiedyś wyruszy w rejs. Czy opłaca się nań jeszcze wsiadać? Tak, mocno w to wierzę. Bo jest to statek, który przez wieki się sprawdził, a zarazem nie zestarzał. Właśnie diagnoza dzisiejszych czasów wyraźnie wskazuje, że nadal jest on potrzebny. Wystarczy go w myślach, usunąć z obecnego układu sił, by zdać sobie sprawę, jaką byłoby to katastrofą, jaką zapaścią sił psychicznych. Nietrudno zauważyć, że ten odwrót od Kościoła i chrześcijaństwa, który obserwowaliśmy w ostatnich trzydziestu, czterdziestu latach, był jedną z przyczyn, które doprowadziły do ruiny ludzkiej psychiki, do zagubienia orientacji, do zaniedbań, które wszędzie można dziś dostrzec. Dlatego powiedziałbym: gdyby nie było tego statku, to musielibyśmy go wynaleźć. Odpowiada on na tak głębokie potrzeby człowieka, jest tak głęboko zakotwiczony w tym, czym człowiek jest, czego potrzebuje i czym winien być, że i w samym człowieku, który – jak wierzę – nigdy nie zatraci swych fundamentalnych sił, leży też gwarancja, że ów statek nie pójdzie na dno.”
Benedykt XVI odpowiada na wiele trudnych pytań w tej książce. Z niesamowitym spokojem i rozwagą analizuje całą rzeczywistość, która nas otacza. Rozjaśnia wszelkie ciemności i zagadki współczesnego chrześcijaństwa. Jest wybitnym teologiem, jednak przemawia językiem prostym, trafiającym prosto w serce. Ta książka zajmuje szczególne miejsce w mojej biblioteczce, często do niej wracam i serdecznie polecam na zimowe, długie wieczory. Jest to kompendium wiedzy na temat wiary i chrześcijaństwa dziś.
Warto czytać i pogłębiać swoją wiedzę i wiarę. Bóg jest wszędzie, ale trzeba chcieć Go odnaleźć.

Powrót do archiwum aktualności

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Świętego Jana Pawła II w Sulbinach

Sulbiny, ul. Górna 7, 08-400 Garwolin
NIP 8262181886, REGON 143001595

Numer rachunku bankowego Parafii:
Bank Spółdzielczy w Garwolinie:
33 9210 0008 0002 9157 2000 0010

e-mail: kancelaria@parafia-sulbiny.pl
Telefon: +48 724 814 151

Kancelaria parafialna czynna:

Wtorek – Piątek
– w godzinach od 16:30 do 17:30

Sobota
– po Mszy św. o godzinie 7:00

Proboszcz:
ks. mgr lic. Leszek Dąbrowski
ksleszek@parafia-sulbiny.pl

Nabożeństwa

Porządek Mszy Świętych

Dni powszednie:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

Środa
– godzina 18:00
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Czwartek
– godzina 18:00
Msza Św. i Nowenna do Świętego Jana Pawła II
indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu
(możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty)

– godzina 20:30
Różaniec i Apel Jasnogórski

I piątek miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I sobota miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I niedziela miesiąca:
– godzina 10:00
Msza Św. w intencji Parafian,
adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja

II, III i IV niedziela miesiąca:
– godzina 8:00
– godzina 10:00
– godzina 12:00
– godzina 18:00