Aktualności

2 lutego, 2022

Święto Ofiarowania Pańskiego

„Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.” (Łk.2, 22-24)

Święto ofiarowania Pańskiego nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej zgodnie z Prawem Mojżeszowym jest aktem oczyszczenia matki ( przez 40 dni połogu była zobowiązana do powstrzymania się od praktyk religijnych ) i wykupienia syna pierworodnego, który jest własnością Boga. Przeżywamy na nowo to, co wydarzyło się w świątyni jerozolimskiej – Najświętsza Maryja wraz ze św. Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Postawa Maryi jest tutaj znamienna. Pokazuje jej pokorność w służbie Bogu, całkowite oddanie Jogo prawom i ufność w Boży plan. Jest Matką Odkupiciela i pośredniczką Boskiego planu zbawienia człowieka. Zgodnie z prawem oddaje to co należy do Boga Ojca swego pierworodnego Syna. Jakże trudno w dzisiejszym świecie tak mocno ufać Bogu i jakże łatwo wszystkie zasługi przypisywać sobie, zapominając, że wszystko co mamy, wszystkie talenty posiadamy od Boga i Jemu zawdzięczamy. Bycie człowiekiem spełnionym, człowiekiem sukcesu podążającym za innowacjami, dążącym do doskonałości wykreowanej przez świat jest złudnym szczęściem i niesie za sobą oprócz wielu pozytywnych wymiarów również wiele zagrożeń. Gdy przestajemy podążać za światłem, które symbolizuje gromnica, zaczynamy żyć w chaosie. Przytłaczają nas troski życia codziennego, nie radzimy sobie z emocjami, stresem. „Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (2, 32): tak Symeon określa Mesjasza Pańskiego na zakończenie swego hymnu błogosławieństwa. Maryja wniosła Światło do świątyni w swych ramionach, Słowo Wcielone, które rozprasza ciemność świata. Światło Jezusa broni nas od wszelkiego zła, dlatego gromnicę, którą się święci w dniu Ofiarowania Pańskiego, zapala się w chwilach niebezpieczeństwa i grożącej śmierci, aby przez Maryję prosić o ochronę. Jesteśmy wszczepieni w Jezusa poprzez chrzest święty i dzisiaj ponownie ofiarujmy samych siebie Bogu i z ufnością patrzmy w przyszłość dnia jutrzejszego. Każdy z nas jest powołany do życia w światłości, którą osiągamy poprzez uczestnictwo w sakramentach świętych.

Powrót do archiwum aktualności

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Świętego Jana Pawła II w Sulbinach

Sulbiny, ul. Górna 7, 08-400 Garwolin
NIP 8262181886, REGON 143001595

Numer rachunku bankowego Parafii:
Bank Spółdzielczy w Garwolinie:
33 9210 0008 0002 9157 2000 0010

e-mail: kancelaria@parafia-sulbiny.pl
Telefon: +48 724 814 151

Kancelaria parafialna czynna:

Wtorek – Piątek
– w godzinach od 16:30 do 17:30

Sobota
– po Mszy św. o godzinie 7:00

Proboszcz:
ks. mgr lic. Leszek Dąbrowski
ksleszek@parafia-sulbiny.pl

Nabożeństwa

Porządek Mszy Świętych

Dni powszednie:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

Środa
– godzina 18:00
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Czwartek
– godzina 18:00
Msza Św. i Nowenna do Świętego Jana Pawła II
indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu
(możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty)

– godzina 20:30
Różaniec i Apel Jasnogórski

I piątek miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I sobota miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I niedziela miesiąca:
– godzina 10:00
Msza Św. w intencji Parafian,
adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja

II, III i IV niedziela miesiąca:
– godzina 8:00
– godzina 10:00
– godzina 12:00
– godzina 18:00