Aktualności

21 listopada, 2020

W obronie Naszego Patrona

Moi drodzy jako proboszcz parafii św. Jana Pawła II czuję się zobowiązany do wyjaśnienia kilku kwestii z ostatnich tygodni. Mianowicie ma miejsce swego rodzaju nagonka na naszego patrona św. Jana Pawła II. W mediach pojawia się wiele niejednoznacznych opinii. Doszło również i w naszej parafii do bezczeszczenia jego imienia, ktoś dodał znacznik na mapie Google w miejscu naszej kaplicy, z obrażającym nas wpisem.

Dokumenty watykańskie jednoznacznie mówią, że Jan Paweł II w sprawie McCarricka miał podejrzenie czynów homoseksualnych a nie pedofilskich. Wstrzymał awans do momentu zweryfikowania i rozeznania sprawy. Zebrane na piśmie opinie, nie dały żadnego konkretnego dowodu: informacje trzech z czterech konsultowanych biskupów z New Jersey zostały określone w Raporcie jako „niedokładne i niekompletne”. Papież po przeczytaniu listu McClarricka wysłanego do biskupa Dziwisza, który został napisany 6 sierpnia 2000 roku, i w którym przysięga, że nie miał żadnych stosunków ani z kobietą, ani z mężczyzną, przekonał się, że arcybiskup mówi prawdę, a wszelkie wątpliwości są tylko pomówieniami. Według niektórych świadectw cytowanych w raporcie, może pomóc z zrozumieniu kontekstu tego okresu oraz osobiste doświadczenia Wojtyły w Polsce, który był świadkiem instrumentalnego używania fałszywych zarzutów ze strony reżimu, aby skompromitować kapłanów lub hierarchów. Podejrzenia McClarricka o pedofilię pojawiły się dopiero około 10 lat po śmierci Jana Pawła II. Dla osób, które chcą poznać pełny i wnikliwy raport, załączam jego pełną treść.

Trzeba również wspomnieć o momencie kanonizacji Jana Pawła II. Papież ma możliwość wynieść do godności świętego niemal natychmiast, bez procesu kanonizacyjnego, który trwa bardzo długo. Papież Benedykt XVI postanowił jednak dogłębnie zbadać sylwetkę i życiorys Wojtyły, tak by nigdy nie było żadnych wątpliwości co do świętości Jana Pawła II.

Papież Franciszek tak wyraża się o Wojtyle: „Jan Paweł II był tak rygorystycznym moralnie, o takiej prawości moralnej, że nigdy nie pozwoliłby na awans skorumpowanej kandydatury”

Nasz papież walczył o prawo do życia każdego człowieka! Był obrońcą nienarodzonych, każdego człowieka od momentu poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Obalił komunizm, upowszechnił na całej Ziemi kult Miłosierdzia Bożego, zjednał sobie miliony młodych organizując i rozpowszechniając Światowe Dni Młodzieży. Był człowiekiem o wielkim sercu i takiego świętego czcimy w naszej świątyni.

Jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa o świętości naszego patrona w codziennym życiu, w naszej pracy, w naszym domu, w naszym środowisku. Obrona wiary przez człowieka ochrzczonego, włączonego do Kościoła, zjednoczonego z Chrystusem przez Chrystusa, to nasza najważniejsza misja. To zobowiązanie wynika z chrztu świętego, a jeszcze mocniej z sakramentu bierzmowania, w którym Duch Święty umacnia nas, abyśmy mężnie wyznawali nasza wiarę, bronili jej i żyli według jej zasad.

Nie zapominajmy nawet na moment kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Wszyscy jesteśmy grzeszni, a Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Przed nami czas Adwentu, przygotowania na przyjście Pana. Polecam wrócić do filmu „Pasja” Mela Gibsona, który doskonale uświadamia, jakie katusze cierpiał Syn Boży dla naszego zbawienia.

Szczęść Boże.

Powrót do archiwum aktualności

Parafia Rzymskokatolicka

pw. Świętego Jana Pawła II w Sulbinach

Sulbiny, ul. Górna 7, 08-400 Garwolin
NIP 8262181886, REGON 143001595

Numer rachunku bankowego Parafii:
Bank Spółdzielczy w Garwolinie:
33 9210 0008 0002 9157 2000 0010

e-mail: kancelaria@parafia-sulbiny.pl
Telefon: +48 724 814 151

Kancelaria parafialna czynna:

Wtorek – Piątek
– w godzinach od 16:30 do 17:30

Sobota
– po Mszy św. o godzinie 7:00

Proboszcz:
ks. mgr lic. Leszek Dąbrowski
ksleszek@parafia-sulbiny.pl

Nabożeństwa

Porządek Mszy Świętych

Dni powszednie:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

Środa
– godzina 18:00
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Czwartek
– godzina 18:00
Msza Św. i Nowenna do Świętego Jana Pawła II
indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu
(możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty)

– godzina 20:30
Różaniec i Apel Jasnogórski

I piątek miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I sobota miesiąca:
– godzina 7:00
– godzina 18:00

I niedziela miesiąca:
– godzina 10:00
Msza Św. w intencji Parafian,
adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja

II, III i IV niedziela miesiąca:
– godzina 8:00
– godzina 10:00
– godzina 12:00
– godzina 18:00