30 grudnia, 2020

Życzenia noworoczne

Kończący się rok skłania nas do refleksji o przemijaniu. Czas ucieka, wieczność czeka – mawiał Jan Paweł II. Ubiegły rok upływał pod znakiem COVID-19. Boleśnie odczuliśmy wszelkie ograniczenia w życiu społecznym, w tym kwarantanny i izolacje. Wielu boleśnie doświadczyło choroby, a dla wielu był to rok, w którym pożegnaliśmy swoich ukochanych najbliższych. Traumatycznym doświadczeniem były ograniczenia w udziale w Liturgii. Wielki Post bez rekolekcji, które są tak bardzo potrzebne dla ducha.  Niespotykanie trudne Święta Wielkanocne w domu, a nie w kościele. Później chwila oddechu przed wakacjami. Przeżyliśmy w parafii I Komunię Świętą i Bierzmowanie.

Nie zapomnieliśmy o 100. rocznicy urodzin naszego patrona. Z tej okazji zainstalowaliśmy Dzwon Karola Józefa, aby swoim brzmieniem zwoływał na Liturgię i zachęcał do modlitwy, poruszał sumienia i dawał znak życia, który Bóg ma nam do zaoferowania. I kolejne trudne ograniczenia. Wakacje bez pielgrzymki na Jasna Górę. A po wakacjach dalej zdalne nauczanie i trud wychowania na odległość. Na szczęście rekolekcje adwentowe przeżyliśmy licznie i w pokoju serca. Udział w roratach przybliżał nas do narodzin Syna Bożego. W tym roku pożegnaliśmy ks. Łukasza, który został skierowany do pracy w Parafii Żelechów, a wśród nas powitaliśmy ks. Krzysztofa.

Wieczność czeka.  Chcesz rozśmieszyć Boga powiedz mu o swoich planach.  Przyszłość jest przed nami, ale do nas jeszcze nie należy. Mimo to przeżywając odpowiedzialnie każdy dzień życia z wdzięcznością w sercu otwieramy się na to co Bóg da. Z utęsknieniem wielu czeka powrotu do normalności. Ale czy rzeczywiście ta normalność ma dla nas coś dobrego? Utarte schematy wikłają nas w grzech, powtarzanie tych samych błędów. Czy takiej normalności chcemy? Może Bóg przez tę pandemię daje nam wyraźny znak, że czas się przybliżył i trzeba się nawrócić? Czyli zmienić najpierw swoje myślenie i postępowanie. To znaczy na nowo odczytać Dobrą Nowinę. Pan mówi – „oto czynię wszystko nowe. Nowe niebo, nowa ziemia, nowy człowiek to takie piękne i pełne nadziei.”  Ale czy jesteśmy na to gotowi? Świat w niewybrednych słowach chce organizować po swojemu życie społeczne w oderwaniu od Ewangelii i Jezusa. Nowy porządek, ale bez Boga i z innym modelem człowieka. Czy takiego świata potrzebujemy i chcemy? Co nam dziś podpowiada wiara w Boga obecnego wśród nas. Obecnego w Kościele, w Eucharystii. Mimo bólu i tylu niepewności, jest nadzieja, która sięga Nieba Boga i jest pełna nieśmiertelności. Bóg nie patrzy na okoliczności. Po prostu  przychodzi. Staje się, aby nas zbawiać. Tu i teraz. Odpowiedzmy z wiarą na Jego przyjście. Otwórzmy serca na tchnienie Ducha. Oto idzie nowe. Niech będzie pełne Boga i Jego sprawiedliwości. Nowy rok niebawem się zacznie. Oddajmy Panu każdą chwilę. Wypełniajmy pokorną miłością. Czyńmy miłosierdzie. Dajmy świadectwo wiary. Przed nami misje parafialne. Wyzwanie, ale i czas łaski. Skorzystajmy z tej okazji, aby otworzyć się bardziej na Boże Słowo i łaskę. Umocnimy się w wierze. Zdobywajmy naszych bliźnich dla Chrystusa.

Trudne czasy są dobre dla Kościoła. Dostrzegamy wyraźniej działanie Boga w nas. On porusza naszą wyobraźnię miłosierdzia i dodaje mocy, aby iść za nim. Nabierzcie Ducha i podnieście głowy. Zbliża się Pan. Czas zaopatrzyć swoje lampy, aby światu ogarniętemu ciemnością ukazać prawdziwe Boże Światło. Żywej wiary i mocy Ducha Świętego na ten Nowy Rok. Niech św. Józef dany na trudne czasy wspiera nas w budowaniu cywilizacji miłości i życia.

Pozdrawiam Was serdecznie

ks. Leszek